Pomoc rodině postižené požárem v Bílovicích nad Svitavou

Na počátku byla prosba zaslaná úzkému okruhu lidí:

Chtěla bych vás poprosit o pomoc lidem, kteří předminulou neděli přišli kvůli požáru u nás v Bílovicích o  střechu nad hlavou. Jedná se o rodinu s dětmi. Díky požáru přišli o vše, vyběhli pouze v pyžamu a papučích. Co nezničil oheň, zničila voda. Jejich dědeček zachraňoval vedle bydlící tetu a díky tomu je nyní v nemocnici na JIP s těžkými popáleninami . Nájemní dům měl i další byty a díky požáru se všem lidem, kteří zde bydleli obrátil život vzhůru nohama. Najednou neměli kam jít. Obec jim umožnila ubytování v místní klubovně hasičů (bývalý klub důchodců) a nyní  přespávají  u různých lidí, kteří mají u sebe doma místo. Nemají kam jít. Jejich děti jsme v prvním týdnu aktivně hlídali, aby mohli vyklidit vše po požáru a vyřídit všechny náležitosti s tím spojené (vyklízecí práce a záchrana všeho co se dalo, vyřízení dokladů, spojitosti s požárem , výslechy, …). Charita jim dala pro děti nějaké oblečení a azylový dům nabídl ubytovaní pouze matce s dětmi, nikoliv však otci. Stojí před rozhodnutím zda být najednou i bez táty a přespávat v azylovém domě či obtěžovat hodné lidi u kterých jsou nyní ubytování všichni 4 v jednom pokoji beze všeho.  Prosím tedy takto zprostředkovaně za ně o jakékoliv oblečení  pro dospělého ve velikosti žena S a muž L. Cokoliv co můžete darovat třeba do kuchyně: náčiní, ručníky apod. Darované věci můžete přinést k nám. Aktivně si shání podnájem poblíž Bílovic, protože starší chlapec chodí do školy v Obřanech. Realitní kancelář si vezme jeden nájem jako odměnu a majitel bytu si vezme 3 nájmy dopředu což je taky finanční pecka. Prosím tedy pokud víte o nějakém nájmu v okolí bez realitní kanceláře pomozte informací těmto lidem. Děkuji předem za tuto rodinu za vše co jste ochotni jim darovat.

Jak sbírka pokračovala a probíhala:

Na první výzvu odpověděl velký počet lidí, někteří mailem, jiní telefonem. Další sdíleli výzvu na Facebooku a zmínili se o ní známým. Počet lidí a zájem něco darovat či nějak pomoci byl obrovský. Museli jsme dát dohromady sdílenou tabulku, s níž jsme se snažili pomoc rozumně koordinovat. Během jednoho týdne jsme tak vyřídili stovky telefonátů a mailů. Někdy to bylo náročné, ale shromáždili jsme spoustu darů, oblečení, kuchyňských potřeb, školních potřeb, hraček, trvanlivých potravin, drogerie, apod. Vše jsme postupně předávali (a ještě předáváme) postižené rodině. Snažíme se také ještě kontaktovat ostatní rodiny postižené požárem, kterým bychom také rádi darovali část věcí, které se u nás nashromáždily. Věci, které máme vícekrát plánujeme darovat dál charitě nebo do azylových domů.

Na této stránce se budeme snažit dokumentovat průběh sbírky a také předání darů tak aby si i dárci mohli vychutnat radost, kterou jejich dary způsobily.

Z pořádání sbírky vznikla také reportáž Dominky Cardové, odvysílaná na Českém Rozhlase Brno, dne 8.2. v 13:30.

Na základě odvysílané reportáže se k nám dostaly balíčky s pomocí i z jiných měst. Vše jsme předali a některé fotografie z předání jsou zveřejněny níže.

Poděkování dárcům:

Dobrý den,

 chtěli bychom vám všem poděkovat za vaše dary. Sešlo se nám jich opravdu hodně. Část jsme jich již předali postižené rodině na začátku týdne a ve středu. Zbytek plánujeme předat příští týden. Na fotografie ze středečního předání se můžete podívat zde: http://www.sikulkove.cz/pomoc-rodine-v-bilovicich-nad-svitavou Nadšení, překvapení a radost byla obrovská. Poděkování patří vám všem.

 Na počátku byla malá prosba o pomoc zaslaná několika lidem přes email, která nakonec strhla velkou lavinu porozumění a ochoty pomoci. Byli jsme překvapení ohromným množstvím pozitivní energie a vaší dobrosrdečností. Také nás překvapil ohromný počet těch, kteří chtěli pomoci nebo šířili zprávu dál a kterým není osud lidí v jejich okolí lhostejný. Byla to pro nás obrovská zkušenost, která nebyla úplně bez práce, ale myslíme si, že se vyplatila a všechny vaše dary svůj účel splní a pomohou rodině nastartovat nový život. Vy všichni jste jim a hlavně jejich dětem pomohli tím nejcennějším co máte a to vaší lidskostí danou od srdce. Podali jste jim pomocnou ruku, aby mohli zkusit žít lepší a nový život.

 Protože se nám darů sešlo opravdu hodně, tak bychom ty, které máme vícekrát nebo které se u nás sešly navíc, rádi darovali charitě, kde jsme se domluvili, že budou předány jiným rodinám v nouzi. Pomohou tak dalším lidem, za kterými zrovna nikdo nestojí a nebo se zatím  o nich nikdo nedozvěděl. Rodin, které jsou v  tísni, nemají co uvařit svým dětem, nemají co na sebe či nemohou zaplatit dětem školu v přírodě je určitě víc než jen jedna. Porozhlédněme se tedy kolem sebe a pomozme komukoliv o kom si myslíme, že to potřebuje, třeba jen obyčejným rozhovorem nebo nákupem. Možná je to soused, nebo paní od naproti, rodina nebo starší člověk. Pomáhejme jeden druhému. Někdy stačí málo.

 Co se týká finanční pomoci, tak zřejmě nebude v našich silách ji nějak rozumně organizovat. Proto, pokud kdokoliv chce finančně pomoci, tak doporučujeme kontaktovat postiženou rodinu telefonicky na čísle 722 209 737 a domluvit se s nimi na osobním předání.

 Ještě jednou vám všem děkujeme!

 Tuto zprávu sdílejte všem, na koho jsme zapomněli.

Předání a odvoz darů


 
 
 
 
 
 
 

Předání a odvoz darů 2


 
 
 
 

Předání školního batohu, hraček a darů pro děti


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Předání balíku s pomocí, potravin, ...