Březen

Výtvarná dílna

Vyrábění a tvořivost vyžaduje dobrou motoriku a proto jsme si uvolnili prsty. Naše ruka chytla palec a vyšroubovala ho. Pak jsme pokračovali a chytli ukazováček, prostředníček, prsteníček i malíček a všechny je postupně vyšroubovali. A je to! Všechny prsty byli vyšroubované  a utekli nám. Domluvili jsme se, že dáme prsty zase zpět na jejich místo. A je to! Všechny prsty máme zase na svém místě a teď si jich konečně můžeme užívat a malovat na plno. Koukněte se, jak nám to šlo. Vyrobili jsme jarní větvičku obsypanou květy, motýlky z papírových ubrousků, zlatou barvou si vymalovali rybku, která plní přání, z poskládaného papíru jsme vyhotovili narcisky a tulipány, houbičkou jsme potiskly jablka, zelené žabky …

Hry venku i uvnitř

V březnu jsme si mohli procvičovat rozepínání a zapínání zipu, suchého zipu, knoflíků, patentek, zavazovali a provlíkali jsme tkaničky a tvořili spousty mašliček. Byl to měsíc plný objevování a poznání. Procvičovali jsme počty, chodili na vycházky, zazpívali jsme si společně různé písničky a sami si je doprovázeli trianglem, paličkami a bubínkem. Představovali jsme si, že jsme úplně malé semínko. Že jsme schovaní v zemi, pěkně v teploučku. Vůbec jsme se nehýbali, nemluvili, byli jsme schovaní. Přišlo jaro a ze semínka vyrostla rostlinka, která rostla výš a výš. Rostlince začali rašit listy a vykvetla, stala se maminkou a bude mít další semínka. Díky tomuto cvičení jsme si postupně uvolňovali tělo a naučili jsme se střídat chvíle napětí a uvolnění.

Divadlo

Shlédli jsme spousty maňáskových divadel a také k nám přijela Radka s Jarkou a zahráli nám pohádku o Třech prasátkách. Do které nás vtáhli a nechali nás účinkovat také. Sbírali jsme prasátkům řepu a krmili je s ní, radili jsme jak na vlka a kde se skrývá. Po představení nám loutky i s kulisami představili a nechali nás sis s nimi hrát.

Oslava narozenin

S dortem jako hasičské auto jsme gratulovali hned třem klukům Davidovi, Vojtovi a Robinovi. Kluci dostali malé dárky a užili si oslavu naplno.

Cestovatelský týden – kontinenty

Protože léto je ještě daleko, ale mi jsme už ze zimy unavení, zachtělo se nám jet na dovolenou a trochu cestovat. Proto jsme si udělali cestovatelský a objevitelský týden. Každý den jsme procestovali jeden kontinent. Řekli si něco o podnebí, obyvatelích, zvyklostech, klimatu, zvířatech a dopravě. Navštívili jsme Evropu, Afriku, Asii, Jižní a Severní Ameriku, Austrálii.

Odemykání řeky

Na konci měsíce jsme si povídali s dětmi co je to odemykání řeky. Kdo jsou vodáci – lidé, kteří  jezdí na lodích po řekách. Mají řeky rádi, chrání je, čistí a vůbec se u vody slušně chovají. Na podzim, když už je chladno řeky uzamknou a na jaře je zase odemykají. Je to taková hra: Nejstarší nebo nejváženější vodák ponoří do řeky klíč, otočí jím a řekne ostatním, že řeka je odemčená. Od té chvíle se po ní zase může plout. A mi jsme se vydali k té naši řece Svitavě a všem vodákům ji odemkly.  A když jsme si pověděli něco o vodácích, přidali jsme k povídání něco z biologie o vývoji žáby, které bychom u vody mohly potkat. Tety nám dali osahat makety vajíček, pulce a žáby. Také jsme si na zahradě mohli všichni vyzkoušet jak se taková opravdová loď má řídit, kdo je zadák a kdo háček a jak je důležitá týmová spolupráce.

Čertí peklo

Nebyla by to žádná zábava, kdybychom byli až moc vzorní, jen se učili a vůbec jsme nezlobili. Tak jsme se společně s dětmi domluvili, že si zazlobíme naplno jako čertíci a čertice a klub přeměníme v malé peklíčko alespoň na jeden den. No a docela se nám to vydařilo.

« zpět