Prosinec

Vánoční večírekfoto00

Na Štědrý den si lidé zdobí malé jehličnaté stromky, které jim zkrášlují byt po celé Vánoce. Dřív se zdobily jen ořechy, sušeným ovocem, cukrovím a pentličkami. Později přibyly slaměné, papírové i skleněné ozdoby, zlaté a stříbrné řetězy, blýskavé třepení, kterému se říká „andělské vlasy“, svíčky nebo lucerničky a prskavky. Pod stromeček naděluje Ježíšek. Mi jsme si udělali vánoční večírek. Sešli jsem se  dospělí a děti u vánočního ovocného punče, nazdobili jsme si vánoční stromeček a poslechli si pár koled. Také jsme psali dopis Ježíškovi, který jsme řádně zapečetili a s prskavkami jsme volali na ježíškovi pomocníky, aby si tyto dopisy vzali. A oni opravdu přišli.

Fotky z Vánočního večírku najdete mezi fotkami z akcí zde.

Mikulášská nadílka

V předvečer svátku sv. Mikuláše tedy 5 prosince večer, chodí po domech Mikuláš s čertem. Někdy je doprovází také anděl. Čert nese metlu a pytel na zlobivé děti, anděl anebo sám Mikuláš pak košík s dárky.  S dětmi jsme si vykládali, jaké chování by potěšilo anděla a je správné a které naopak by potěšilo spíše čerta a není správné.

Fotky z Mikulášské nadílky najdete ve fotogalerii z akcí zde.

Výtvarná dílna

V tomto měsíci jsme se zaměřili na práci s výtvarnými doplňky na výrobu vánočních ozdob, jako jsou například třpytky, flitry, vata... Jedním z vánočních zvyků bylo pouštění skořápkových lodiček a přesně ty jsme si také vyrobili. Nechyběla ani výroba vánočního kapar za pomocí kulatého papírového talířku a víček, které jsme obtiskovali jako šupiny. Pracovali jsme s barevnými písky a tvořili obrázky andílka a vánočního stromku. Pracovali jsme s plátem včelího vosku a vytvořili si vlastní svíčku, z jablka a chvojí jsme si za pomocí hřebíčku a prskavek vyrobili vánoční jablíčkový svícen na vánoční stůl.

foto0 foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7 foto8 foto9 foto10 foto11 foto12 foto13 foto14 foto15 foto16 foto17 foto18

Hry

Za pomocí vyprávění vánočního příběhu jsme meditovali a uvolnili si tak svoji mysl. Hmatové cvičení s míčem nám pomohlo prohloubit dýchání, experimentovali jsme s hmatem a soustředili jsme se na své ruce. Procvičili jsme i správné držení těla.

foto0 foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto7 foto8 foto9 foto10 foto11 foto12 foto13 foto14 foto15 foto16 foto17 foto18 foto19 foto20 foto21 foto22 foto23 foto24 foto25 foto26 foto27 foto28 foto29 foto30 foto31 foto32

Advent - povídání s učením

V předvánočním období, které se jmenuje advent, dostávají děti zvláštní bonboniéru, které se říká adventní kalendář a je rozdělená na 24 okýnek a v každém je kousek čokolády. Pomáhá nám s čekáním na vánoce. Povídali jsme si o nadílce svaté Barbory, obchůzce svaté Lucie, která z domácností vymetla vše špatné. Už dlouho před vánocemi si lidé stavěli model měst, kde se narodil Ježíš Kristus. Ten jako malé miminko leží uprostřed betléma a nad ním se sklánění Marie a Josef. A tento betlém jsme si s dětmi vyrobili za pomocí dřevěných špachtlí, vaty a postaviček. Povídali jsme si o dalších vánočních zvycích například o pouštění ořechových skořápek, vánočním kaprovi, rozkrajování jablka, štědrovečerní nadílce, zdobení stromečku, svatoštěpánské koledě, na 26. prosince a také o Silvestru. S dětmi jsme prohlubovali znalost lidových koled, muzikálnost, sociální dovednosti, drobné stravovací návyky, narativní dovednosti, jemnou motoriku, základní povědomí o přípravě pokrmů, schopnost přirovnání, znalost přísloví, vztah k domovu, výtvarné dovednosti, znalost různých druhů jehličnatých dřevin a znalost základů evropských kultur.

foto0 foto1

« zpět