Říjen
Zoubky
S dětmi jsme sledovali pohádku o zubním kazu. Vykládali jsme si o zubní hygieně a prevenci před vznikem zubního kazu a to vše pod vedením studentů zubného lékařství na Masarykově univerzitě v rámci projektu Dental Prevention. Nechyběl ani praktický nácvik s vlastním zubním kartáčkem. Fotky najdete zde.
Dílny u Monči
Společně s rodiči si děti mohli vyrobit svoji vlastní keramickou dlaždičku za pomocí obtisku květin do hlíny, namalovat vázičku či hrneček, vyrobit linoryt či podzimní tričko s obtiskem listí a to vše v jednotlivých dílničkách.
Povídání s učením
V říjnu jsme si s dětmi povídali, že když je ve vsi nebo ve městě posvícení, napečou maminky něco dobrého – posvícenské koláče, pečínku a také jídla, která se v našem kraji hodně jedí. Večer bývá v hospodě nebo v místním tanečním sále posvícenská zábava a do některých měst přijedou také atrakce: kolotoče, houpačka a střelnice. S dětmi jsme vařili v kuchyňce samé dobroty a ty si navzájem formou hry ochutnávali. Vyrobili jsme si draka ze špejlí, provázku a papíru a zahájili jsme svoji podzimní drakiádu. Věděli jste, že první draci se vznesli do vzduchu před více než 2200 lety? Opravdu bylo to v Číně, odkud se postupně dostali do Japonska. V Číně prý původně sloužili draci jako spojení mezi bohy a lidmi a v některých částech země měli zahánět blížící se bouře anebo zastrašit nepřítele. A v Japonsku zase věří, že pouštěním draků zajistíte svým dětem dobré zdraví. V Evropě však papírový draci sloužili a slouží pouze pro zábavu. Známé jsou také soutěže o to, který drak dolétne výš, o nejmenšího, největšího nebo nejstrašidelnějšího či nejkrásnějšího. Tvořením draka jsme si procvičili výtvarné dovednosti, jemnou motoriku a slovní zásobu. Nezaháleli jsme ani s vinobraním. Slavilo se zpěvem, tancem a ochutnávkou prvního jablečného moštu. Provedli jsme základní povědomí o riziku návykových látek, pití alkoholu.
Výtvarná dílna
V tomto měsíci jsme se zaměřili na práci s papírovými ruličkami, barvami a listím. Vyrobili jsme si lva s hřívou z listí, vránu z ruličky, ptačí budku s ptáčky, ježka z obtisku ruky, strom s listím, draka a létající balón, svícen jako mumii za pomocí obvazu, svíčky a skleničky od přesnídávky.
Hry uvnitř a venku
Uvolnili jsme si svaly, uvědomili jsme si, jak se člověk cítí, když je napjatý a naučili jsme se uvolnit. Našli jsme si chvilku pro sebe, naučili jsme se najít si chvilku pro sebe a koncentrovat se díky relaxačním cvičením pro děti. Poznali jsme lépe své smysly. Naučili jsme se rozlišovat, co člověk vidí, slyší a cítí. S pomocí hry jsme se naučili používat slova vyjadřující umístění, jako např. pod/na, před/za. Formou hry jsme si vyzkoušeli jak podat první pomoc při povrchovém zranění nohy. Vyzkoušeli jsme si obvazovou techniku nejen na kamarádově noze, ale zkusili jsme si i z obvazu vyrobit mumiový svícen.